Rolniczo-turystyczne Koziegłowy

rolniczo turystyczne KoziegłowyPołożona na krawędzi Jury Krakowsko-Częstochowskiej gmina Koziegłowy, należy do powiatu myszkowskiego i jest największą gminą w tym powiecie. Samo miasto zajmuje niespełna 27 km² powierzchni i liczy około 2400 mieszkańców.

Rolnictwo w Koziegłowach

Gmina zajmuje łagodne obszary równinne poprzecinane rzekami i strumykami, obfitując w bardzo urodzajne gleby, których rodzajów jest aż dwadzieścia. Zarówno mikroklimat miejsca, jak i położenie geograficzne sprzyja rozwojowi rolnictwa. Użytki rolne stanowią 75 procent powierzchni gminy, z czego około 60 procent zajmują grunty orne. Na terenie gminy funkcjonuje blisko 2900 gospodarstw rolnych o przeciętnej wielkości około 3 ha.

Turystyka w Koziegłowach

Przepiękne położenie Koziegłów, liczne tereny zielone, w tym ścieżki rowerowe przyciągają turystów. Na uwagę zasługują m.in.: Międzygminny Szlak Konny oraz Rezerwat Przyrody „Cisy w Hucie Starej”. Dzięki tym wszystkim atrakcjom na terenie gminy może rozwijać się agroturystyka.

Ciekawostka dotycząca Koziegłów

W Koziegłowach, w jedynym miejscu w całej Polsce, a być może i na świecie, wytwarzane są rękodzieła ludowe z tzw. łyków, czyli wiórek drzewnych. W tak specyficznej technologii wytwarza się rozmaite kosze, kapelusze, różnego rodzaju elementy dekoracyjne itp. Dzięki plecionkarstwu miasto zasłynęło w całym kraju.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.