Rynek pracy w Dąbrowie Górniczej

rynek pracyDąbrowa Górnicza to miasto położone w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, liczące ponad 120 tysięcy mieszkańców. Mieści się w niej największa w kraju huta stali, a także huta szkła. Pomimo funkcjonowania w przestrzeni przemysłowej regionu tak dużych zakładów, sytuacja lokalnego rynku pracy w Dąbrowie Górniczej i okolicach nie jest idealna. Bezrobocie w Dąbrowie Górniczej jest wyższe niż w większości województwa śląskiego. Mimo tego – sukcesywnie maleje, co jest pozytywną informacją.

Obecnie ilość zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 3063 osoby, czyli o 900 osób mniej niż rok wcześniej. Zgłaszana ilość wolnych miejsc pracy wciąż wzrasta, jednak pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników w branżach zawodowych. Liczba osób z kwalifikacjami zawodowymi, poszukiwanymi obecnie w Dąbrowie Górniczej, jest nadal zbyt mała. Potwierdzają to statystki urzędu pracy – z ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, aż 1313 to osoby nieposiadające wystarczających kwalifikacji bądź doświadczenia.

Problemy ze znalezieniem pracy z pewnością będą mieli pedagodzy, ale także chemicy, biolodzy czy inżynierowie ochrony środowiska. Wymienione zawody charakteryzują się zdecydowaną przewagą podaży w stosunku do popytu pracodawców.  Jakich specjalistów będzie z kolei brakować? Przede wszystkim farmaceutów, ale silne braki kadrowe wystąpią również wśród kontrolerów procesów metalurgicznych czy administratorów sieci komputerowych. Pracodawcy z Dąbrowy Górniczej i okolic zgłaszają także zapotrzebowanie na pracowników lokali gastronomicznych, personel sprzątający czy ankieterów.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.