Czym kierować się przy planowaniu kariery?

planowanie kariery zawodowejPlanowanie kariery nie jest prostą sprawą, a wiele osób pracuje w innym zawodzie niż wyuczony. Niektórym taka sytuacja odpowiada, a inni narzekają na brak perspektyw. Co powinna zatem zrobić młoda osoba, która nie wie jeszcze, w którym kierunku się rozwijać? Co mają robić pracownicy, którzy są zmuszeni do zmiany kwalifikacji?

Wybór studiów czy kierunku przebranżowienia nie należy do najłatwiejszych, ale może w tym pomóc kilka wskazówek. Jeśli chcemy świadomie zaplanować karierę zawodową, to kluczem jest poznanie swoich predyspozycji. Aby mieć szanse na dobrą pracę w Radzionkowie, musimy znać swoje mocne i słabe strony, a także wiedzieć, jakie będzie zapotrzebowanie na zawody w naszym rejonie w najbliższych latach.

Przy wyborze zawodu liczą się także kompetencje miękkie takie jak np. zdolności negocjacyjne czy komunikatywność. Warto określić, czy odpowiada nam praca z ludźmi, czy raczej jesteśmy introwertykami i wolimy samodzielne stanowisko np. w urzędzie czy w bibliotece.

Osoby, które nie wiedzą, w jakim zawodzie opłaci im się kształcić, zawsze mogą poszukać testów predyspozycji zawodowych lub umówić się na konsultacje z doradcą zawodowym. Takie uprawnienia mają wszyscy bezrobotni, a urzędy pracy organizują masę kursów, których celem jest zmiana kwalifikacji. Szkolenia, na które można dostać się poprzez PUP, są adresowane do osób poszukujących pracy w Radzionkowie w różnych przedziałach wiekowych.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.