Uważasz, że powinieneś zarabiać więcej? Nie wahaj się prosić o podwyżkę. W wielu firmach panuje zasada, że jeśli pracownik chce podnieść swoje zarobki, powinien przejąć inicjatywę i się o to postarać. Podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy z szefem na temat wynagrodzenia za pracę. Oto 5 zasad, których warto się trzymać – zwiększą Twoje szanse na sukces i wypłatę wreszcie spełniającą Twoje oczekiwania. Do dzieła!
Napisz argumenty za przyznaniem podwyżki
Na początek czeka Cię mała praca domowa. Zanim umówisz się na rozmowę o podwyżkę, dobrze się do niej przygotuj. Weź kartkę i długopis, a następnie napisz punkt po punkcie, dlaczego powinieneś otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Argumenty: podwyżka mi się po prostu należy! albo: pracuję tu tyle czasu, że muszą mi dać podwyżkę! – to z pewnością zbyt mało. Pomyśl o tym:
- co robisz ponadprzeciętnie,
- jakie były Twoje inicjatywy, pomysły, usprawnienia w pracy swojej lub innych,
- jakie masz na koncie osiągnięcia,
- jak przyczyniłeś się do sukcesu grupy czy całej firmy,
- jak pomagasz innym, jaki masz wpływ na pracę zespołu.
Nie miej złudzeń – przełożony nie zechce zwiększyć wynagrodzenia osobie, która po prostu wykonuje powierzone obowiązki, zatrzymując się przy tym na wymaganym minimum. Musisz więc udowodnić, że jesteś wartościowym pracownikiem – podając konkretne fakty, dane, nie zaszkodzi też przytoczyć kilka liczb np. dotyczących wyników sprzedaży, wyników oglądalności czy transakcji (zależnie od Twojej dziedziny).
Przygotuj się na pytania szefa
Rozmowa o podwyżkę to rzadko jest monolog. Na wszelki wypadek przygotuj się na możliwe obiekcje i pytania przełożonego. Co powiesz, gdy szef stwierdzi, że to nie jest dobry moment? A jeśli padnie argument, że nie może Ciebie faworyzować, bo nie pracujesz wydajniej niż Twój kolega na tym samym stanowisku? Postaraj się znaleźć argumenty za tym, że jednak warto inwestować właśnie w Ciebie.
Określ wysokość podwyżki
Teraz czas na research. Przejrzyj internetowe porównywarki wynagrodzeń, fora czy media społecznościowe i dowiedz się, jakie są przeciętne zarobki na Twoim stanowisku. Następnie ustal, o jak wysoką podwyżkę chcesz się starać – mogą to być widełki. Pracodawca prawdopodobnie zapyta Cię o kwotę brutto, jednak sprawdź także, ile dana podwyżka wyniesie netto.
Twoja propozycja nie może być zbyt wygórowana – gdyż szef prawdopodobnie pomyśli, że ma do czynienia z kimś aroganckim, nieznającym realiów rynkowych, marzycielem albo osobą bardzo niezadowoloną ze swojej pracy.
Z kolei zbyt niska propozycja podwyżki nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca – skoro już decydujesz się na rozmowę z szefem, powalcz o realne poprawienie swoich warunków finansowych.
Umów się na spotkanie
Nie staraj się zaskoczyć przełożonego – zapytanie o podwyżkę w czasie przerwy na lunch, w biegu na korytarzu czy podczas parzenia kawy w kuchni – to bardzo zły pomysł. Zamiast tego skorzystaj z tzw. drzwi otwartych – jeśli w Twojej firmie panuje taki zwyczaj. A jeśli nie, umów się na spotkanie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że przełożony ma dla Ciebie czas, nie zechce Cię spławić i nie będzie zdenerwowany tym, że podejmujesz poważny temat w niewłaściwych okolicznościach.
Myśl pozytywnie
Idź na spotkanie z dobrym nastawieniem. Bądź uprzejmy, uśmiechaj się. Postaraj się też zachować pewność siebie. Wypowiadaj się jasno, rzeczowo. Niezależnie od wyniku rozmowy, zachowaj spokój i opanowanie! Rozmowa o podwyżkę to nie miejsce na palenie za sobą mostów. Jeśli przełożony odmawia – zapytaj, co możesz zrobić, żeby poszerzyć zakres swojej odpowiedzialności i czy możecie wrócić do rozmowy o płacach po jakimś czasie. Podziękuj za spotkanie – profesjonalizm i wysoka kultura osobista zrobią dobre wrażenie.