Ekologia połączona z przemysłem

ekologia połączona z przemysłemPołożone w powiecie tarnogórskim Miasteczko Śląskie znane jest przede wszystkim ze znajdującej się w nim Huty Cynku. Niewątpliwe zakład jest jednym z największych pracodawców w okolicy i w dużej mierze gospodarka miasta opiera się właśnie na tymże przemyśle. Na terenie gminy działa ponadto kilkaset firm z branży usługowej i handlowej.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, huta zmagała się z dużą emisją zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Jednak dbając o ekologię, przedsiębiorstwo zlikwidowało najbardziej uciążliwe wydziały, wprowadziło nowoczesne procesy technologiczne, intensyfikując w ten sposób produkcję, eliminując zarazem niemalże całkowicie szkodliwe oddziaływanie.

Proekologiczne działania huty zostały nagrodzone różnego rodzaju certyfikatami i nagrodami. W tej chwili ochrona środowiska stanowi jeden z priorytetów przedsiębiorstwa, jak i w ogóle całego Miasteczka Śląskiego, które chce postawić także na turystykę. Zdecydowaną większość gminy pokrywają obszary leśne, sprzyjające wypoczynkowi na łonie natury.

Miasto ma także do zaoferowania ciekawe zabytki. Najcenniejszym z nich jest Drewniany Kościół św. Jerzego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dzwonnicą z 1666 r., należący do zabytków szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.