Jedno z najstarszych miast Śląska – Będzin

jedno z najstarszych miast Śląska BędzinHistoryczna stolica regionu Zagłębia Dąbrowskiego – Będzin, swoją historią sięga aż IX wieku, w którym to został założony. Tym samym należy do najstarszych miast całego województwa śląskiego, jak i ziem Małopolski.

Będzin wchodzi w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a w całym Zagłębiu Dąbrowskim, miasto pełni ważną rolę ośrodka zarówno gospodarczego, jak i kulturalnego. Z jednej strony na terenie Będzina funkcjonuje przemysł energetyczny, spożywczy oraz związany z materiałami budowlanymi. Z drugiej strony w mieście odbywają się liczne imprezy i wydarzenia artystyczne, m.in. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, czy Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła. Miasto pełni także funkcję ważnego ośrodka handlowego, w którym to dwa razy w tygodniu odbywa się jeden z najstarszych i największych targów na południu Polski.

Największą atrakcją turystyczną Będzina jest niewątpliwie górujący nad miastem królewski zamek obronny z XIV wieku. Na turystów czekają także piesze szlaki i trasy rowerowe oraz ścieżki edukacyjne.

Mieszkańcy Będzina pracy mogą się upatrywać głównie w handlu, usługach oraz przemyśle, a wynagrodzenie często sięga wartości większych od średniej krajowej. Doskonałe połączenie Będzina z Katowicami jednak sprawia, że wielu mieszkańców dojeżdża do pracy właśnie do Katowic, które są jednym z miast, w których zarabiamy najwięcej.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.