Praca w księgowości – wymagania i zakres obowiązków

księgowaBranża finansowa jest uważana za bardzo przyszłościową i dobrze opłacaną. Na listach zawodów deficytowych często można zauważyć głównego księgowego, a zapotrzebowanie na tego typu usługi występuje zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Kandydaci do pracy w Orzeszu nie muszą ograniczać się do zatrudnienia w formie stacjonarnej. Dzisiaj księgowość można prowadzić online.

Kwalifikacje

Aby zostać księgowym należy ukończyć studia ekonomiczne lub z zakresu rachunkowości i finansów. Oferta uczelni wyższych obejmuje też studia podyplomowe z tego obszaru, dzięki którym można wyspecjalizować się w węższej dziedzinie. Kilka lat temu, zawód księgowego uległ deregulacji, a to oznacza zniesienie wielu wymogów, utrudniających prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Odpowiedzialność służbowa

Do głównych zadań pracownika należy prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczanie podatków, przygotowywanie wyciągów bankowych i sprawozdań finansowych, a także potwierdzanie sald z kontrahentami. Poza tym księgowy reprezentuje firmę w kontaktach z instytucjami zewnętrznymi takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy.

Perspektywy zatrudnienia

Ofert pracy w Orzeszu w księgowości można szukać między innymi w bankach, prywatnych firmach czy w urzędach. Oczywiście ciekawą opcją jest również prowadzenie własnego biura lub praca w systemie home office. Doświadczony księgowy może awansować np. na stanowisko biegłego rewidenta lub specjalisty ds. controllingu.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.