Wypalenie zawodowe? – jak temu zapobiec?

wypalenie zawodowe jak temu zapobiecProblem wypalenia zawodowego dotyka coraz większą liczbę osób, a samo zjawisko nazywane jest chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. W pogoni za karierą zawodową żyjemy w ciągłym stresie, nie mamy czasu na odpoczynek i regenerację sił. BurnOut najczęściej dotyka społeczność pracującą w dużych metropoliach, jednak pracownicy z Koniecpola także borykają się z tym problemem.

Co można zrobić, aby uniknąć BurnOut?

Metod zapobiegania wypaleniu zawodowemu jest tak wiele, jak wiele jest różnych charakterów. Ponieważ każdy z nas jest inny, potrzebuje czegoś innego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz zajmowanego stanowiska. Niemniej jednak warto zadbać o podstawowe zasady higieny snu, odżywiania, odpoczynku.

Bardzo pomocna przy tym jest aktywność fizyczna oraz hobby. Najważniejsze to zachować harmonię pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

Niezwykle istotnym elementem pomocnym w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, są także jasno określone cele i priorytety w ramach pracy, którą wykonujemy. Warto postawić także na rozwój zawodowy i stawiać sobie wyzwania. Sukcesy natomiast powinny być doceniane i nagradzane.

Eksperci uważają, że w przeważającej mierze to pracownik musi sam umieć zadbać o siebie i potrafić rozpoznać pierwsze sygnały, które mogą prowadzić do przeciążenia pracą. Najważniejsze to „wsłuchać się w siebie”, w swoje potrzeby i w umiejętny sposób kierować swoim życiem.

Pracodawca z kolei także powinien być czujny na zachowanie pracownika i jeśli widzi taką konieczność, powinien mu zmniejszyć ilość obowiązków, wysłać na urlop, albo oddelegować do innych zadań.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.