Masz pod opieką kilkuletniego odkrywcę, niezmordowanego podróżnika i zastanawiasz się, jak zorganizować dla was wspólny wypad na Śląsk? Atrakcji turystycznych dla mniejszych i większych amatorów zwiedzania w tej części Polski naprawdę nie brakuje. Oto kilka propozycji destynacji, które mogą zainteresować Twoje dziecko. Weekend na Śląsku może być wspaniałą przygodą – przekonajcie się o tym sami.
Park Śląski
Park Śląski to duma województwa śląskiego. Trudno się dziwić, jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie i największym parkiem w Polsce. Znajduje się w granicach miasta Chorzowa i zajmuje powierzchnię 535 hektarów. Park Śląski jest prawdziwą oazą zieleni, w które znajduje się wiele gatunków drzew i kwiatów. Warto zwrócić zwiedzić w szczególności rosarium, największy ogród różany w Polsce, zawierający niemal trzysta gatunków tego kwiatu.
W parku mieszka także wiele zwierząt, którym mogą przypatrywać się przyszli biolodzy i zoolodzy – przy odrobinie szczęścia dostrzec można sarny, dziki, zające czy lisy. Do jednych z największych tutejszych atrakcji należy też oczywiście Śląski Ogród Zoologiczny. Najmłodszych z pewnością zainteresuje wydzielone w nim Minizoo, w którym można pogłaskać, czy nawet nakarmić kilka łagodnych gatunków zwierząt, np. króliki czy owce.
Oprócz tego do największych atrakcji Parku Śląskiego należą: planetarium, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, Górnośląski Park Etnograficzny, kolejka parkowa, Przystań, kąpielisko Fala, kolej linowa Elka. Znajdziecie tu kawiarnie i restauracje, ścieżki rowerowe oraz biegowe, rzeźbę żyrafy, ośrodek tenisowy, bulodrom i wiele innych atrakcji. Do Parku Śląskiego zdecydowanie warto wybrać się na cały dzień!
Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, a właściwie monumentalne ruiny, które pozostały po średniowiecznej, gotyckiej budowli należącej do tzw. systemu Orlich Gniazd. To miejsce przesiąknięte burzliwą historią – sam zamek został wzniesiony około XIV-XV wieku. Góruje nad okolicą – jest zlokalizowany na wzniesieniu o wysokości 515,5 m n.p.m., dzięki czemu już z daleka robi oszałamiające wrażenie.
Wypad do zamku w Ogrodzieńcu można połączyć z wycieczką po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Warto też wiedzieć, że w zamku często odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, np. pokazy rycerskie. To prawdziwa gratka dla dzieci zafascynowanych średniowiecznymi legendami i opowieściami.
Kopalnia srebra – Tarnowskie Góry
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to jedyna tego typu atrakcja w Polsce. Trasa wycieczkowa jest przy tym niezbyt długa – ma 1740 m. Jest bardzo łatwa, a oprowadzanie odbywa się z przewodnikiem, zwykle w kilkuosobowych grupach. Zwiedzający docierają do trzech szybów: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania – pod ziemią temperatura wynosi około 10°C.
Na małych odkrywców czekają eksponaty ze srebra, wielowiekowe narzędzia, a także tajemnicze formacje skalne i oczywiście barwne opowieści o dawnych górnikach. Nieopodal kopalni jest też Skansen Maszyn Parowych. Na miejscu znajduje się też restauracja i sklep z pamiątkami.
Zagroda żubrów – Pszczyna
W Pszczynie, a dokładniej na terenie Parku Pszczyńskiego, znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. Mieszkają w niej oczywiście monumentalne żubry, ale też nie ustępujące im urodą jelenie szlachetne, daniele, sarny, muflony, a także wiele gatunków ptaków, np. pawie.
Wypad do zagrody żubrów warto połączyć ze zwiedzaniem Muzeum Zamkowego w Pszczynie i spacerem po otaczającym zamek parku. To wprost idealne miejsce na piknik, leżakowanie w trawie, słuchanie opowieści o historii Górnego Śląska.
Pustynia Błędowska
Być może Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na wyjazd na Saharę, ale warto rozbudzić w nim / niej ducha podróżnika, zabierając pociechę na naszą rodzimą pustynię – czyli Pustynię Błędowską. Jej krajobraz z pewnością zrobi wrażenie i zachęci malucha do puszczenia wodzy fantazji. Warto się spieszyć, gdyż wszystko wskazuje na to, że Pustynia Błędowska wkrótce przestanie być pustynią – okolica z każdym rokiem staje się coraz bardziej zielona, a burze piaskowe w zasadzie należą już do przeszłości.
Pustynia zajmuje około 33 kilometry kwadratowe. Na jej obszarze można podpatrzeć wiele gatunków dzikich zwierząt, np. dzięcioła czarnego, żmiję zygzakowatą, padalca zwyczajnego. Wraz z dziećmi warto wybrać się na jeden z tutejszych punktów widokowych, np. Różę Wiatrów. Przechodzą tędy także szlaki turystyczne. Na terenie Pustyni Błędowskiej odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, w tym pikniki rodzinne czy koncerty.