Położenie województwa
Województwo śląskie, nazywane często Górnym Śląskiem, położone jest w południowej części kraju. Od północy graniczy z województwem łódzkim, od wschodu z województwem małopolskim i świętokrzyskim (na północnym wschodzie), od zachodu z województwem opolskim, a od południa Górny Śląsk graniczy z Czechami i ze Słowacją. Swoim zasięgiem obejmuje Województwo położone jest na zróżnicowanych obszarach Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Swoim zasięgiem obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska, część zachodniej Małopolski z Zagłębiem Dąbrowskim i Krakowskim, Żywiecczyzną i Częstochową.
Podział administracyjny
Administracyjnie, województwo śląskie dzieli się na 36 powiatów, z czego 19 to miasta na prawach powiatu i 17 powiatów. Co ciekawe, to jedyne województwo w Polsce, posiadające tak ciekawą strukturę administracyjną. Powiaty dzielą się na 167 gmin, z których większość, bo aż 96 to gminy wiejskie, 49 gminy miejskie i 22 gminy miejsko-wiejskie. 71 miejscowości w województwie posiada prawa miejskie. Do największych miast Górnego Śląska należą: Katowice (303 tys. mieszkańców), będące zarazem siedzibą władz województwa śląskiego, Częstochowa (231 tys. mieszkańców), Sosnowiec (210 tys. mieszkańców), Gliwice (185 tys. mieszkańców), Zabrze (178 tys. mieszkańców), Bielsko-Biała (173 tys. mieszkańców), Bytom (172 tys. mieszkańców), Ruda Śląska (141 tys. mieszkańców), Rybnik (140 tys. mieszkańców), Tychy (128 tys. mieszkańców), Dąbrowa Górnicza (123 tys. mieszkańców), Chorzów (110 tys. mieszkańców). Liczba mieszkańców wg. stanu z czerwca 2014 roku.
Liczba ludności w całym województwie
Na stosunkowo niedużym terytorium: 12,3 tys km², żyje 4,7 mln osób, co stanowi 12,2 % całej ludności Polski i daje najwyższy w kraju wskaźnik gęstości zaludnienia, wynoszący 382 osób/ km². Niemal 3 miliony osób znajduje się w wieku produkcyjnym, a wskaźnik ludności miejskiej wynosi ponad 77%.