Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą ilość osób w różnych zawodach. Nie trzeba koniecznie pracować w korporacji w jakimś dużym mieście. Tak samo może dotyczyć pracownika zatrudnionego w Skoczowie.
Co to w ogóle jest wypalenie zawodowe? Jakie mogą być jego przyczyny i objawy?
Wypaleniem zawodowym nazywamy stan wyczerpania psychofizycznego spowodowanego długotrwałym stresem związanym z pracą i przepracowaniem. O wypaleniu zawodowym możemy powiedzieć wówczas, kiedy praca, która do tej pory przynosiła zadowolenie, przestaje już dawać satysfakcję, wręcz staje się uciążliwa.
Wypalony zawodowo pracownik staje się cyniczny wobec współpracowników i szefa, neguje zdanie innych, stosuje agresję werbalną. Do fizycznych objawów syndromu BurnOut należeć mogą: zaburzenia snu, łapanie częstych infekcji, bóle głowy i zaburzenia przewodu pokarmowego oraz różnego rodzaju napięcia i bóle mięśniowe.
Przyczyny stanu wypalenia mogą być różne: nadmierna ilość obowiązków, monotonność wykonywanych zadań, czy zbyt trudny stopień wyzwań przed którymi staje pracownik. Do tego wszystkiego brak odpoczynku i jakiegoś rodzaju „odskoczni” od pracy.
Co zrobić, żeby nie dać się wypaleniu zawodowemu? Jak go uniknąć? Jak z nim walczyć?
Przede wszystkim trzeba zadbać o tzw. work-life-balance i zdać sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nieść ze sobą BurnOut. Warto zmniejszyć swoje obciążenie pracą, odsunąć nieco życie zawodowe z pierwszego planu naszego całego życia. Koniecznie trzeba odpocząć, zregenerować siły zarówno fizyczne jak i psychiczne. Warto znaleźć sobie jakieś hobby, które pozwoli nam oderwać się od dnia codziennego.