Żory są miastem na prawach powiatu, liczą niespełna sześćdziesiąt dwa tysiące mieszkańców i zajmują powierzchnię sześćdziesięciu pięciu kilometrów kwadratowych. Należą do Rybnickiego Okręgu Węglowego. Dawniej były miastem typowo przemysłowym ściśle związanym z wydobywaniem węgla, jednak po restrukturyzacji górnictwa zmieniły swój charakter na handlowo-usługowy.
Na chwilę obecną Żory pełnią funkcję handlową, usługową i logistyczną. I to właśnie w tych sektorach gospodarki jest najwięcej ofert pracy. Pracę z powodzeniem znajdą przedstawiciele handlowi, kierownicy sprzedaży, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, w tym ankieterzy i teleankieterzy. Dużym powodzeniem cieszą się wszelkie zawody związane z usługami np. fryzjerzy, kosmetyczki, instruktorzy rekreacji i sportu, fizjoterapeuci, masażyści itd. Wśród zawodów deficytowych znajdują się oczywiście spedytorzy i logistycy.
Ciekawostka na temat miasta
Na przestrzeni kilku wieków Żory nawiedzały liczne pożary. W 1552 roku w wyniku ogromnego pożaru spłonęła aż połowa miasta. W 1661 roku spłonął drewniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 1702 roku pożarowi uległa drewniana zabudowa rynku oraz większość domów, znajdujących się przy pobliskich ulicach. W 1807 roku pożar pochłonął średniowieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.
W historii miasta było tak wiele pożarów, że na jego terenie powstało Muzeum Ognia. A 11 maja obchodzone jest jedyne w Europie Święto Ogniowe.