Znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne, zwłaszcza z niepełnosprawnością intelektualną, to niełatwe zadanie. Pomimo licznych dofinansowań dla pracodawców, pokrywających koszty zatrudnienia takiej osoby, wciąż niewielu z nich decyduje się na taki krok.
Z tego powodu bytomska organizacja, specjalizująca się w doradztwie zawodowym i wspieraniu osób niepełnosprawnych intelektualnie, rozpoczęła swój program pomocowy. Ma on na celu aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną i edukację społeczną w kierunku przełamywania stereotypów.
Projekt zakłada działanie dwuskładnikowe. Po pierwsze nakierowany jest na przyszłych pracowników, a z drugiej strony na pracodawców. Model zatrudnienia wspomaganego sprawdził się już w innych województwach – teraz czas na Bytom i pierwszą taką inicjatywę w regionie śląskim!
Założeniem osób, pracujących w organizacji, jest udowodnienie, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych, to nie tylko korzyści finansowe. Jest ich znacznie więcej i warto się o tym przekonać. Promowanie otwartej i pełnej tolerancji postawy to szczytny cel. Słuszne pobudki już przynoszą efekty – zatrudnionych zostało około 80 osób z niepełnosprawnościami, chociażby w Bytomskim Centrum Kultury. Powodem do dumy jest coraz częściej obserwowana prawidłowość, że osoby, które otrzymały wsparcie czynnie zasilają rynek pracy – nie dość, że są zatrudniane długookresowo, to w dodatku same dążą do rozwoju zawodowego.