W 2018 roku ruszył rządowy program Maluch+. Jego celem jest wsparcie opieki nad dziećmi do lat trzech. Wiąże się to przede wszystkim ze znacznie zwiększonymi nakładami na powstawanie nowych placówek opiekuńczych oraz rozwój już istniejących. O dofinansowania mogą starać się zarówno samorządy terytorialne, jak i osoby prywatne.
Wsparcie finansowe nie ominie także Sosnowca. W miejskim żłobku powstanie dodatkowych 50 miejsc dla najmłodszych. Długoterminowym celem władz Sosnowca jest zapewnienie łącznie 800 miejsc opieki do roku 2019.
Jakie ma to przełożenie na strukturalne zmiany lokalnego rynku pracy? Przede wszystkim, niezbędne okaże się stworzenie nowych stanowisk pracy dla opiekunów. Na pracę w żłobku decydują się głównie kobiety, jednak nie ma żadnych konkretnych obwarowań, dotyczących płci. Samo zdobycie odpowiednich kompetencji zawodowych nie jest jednak proste. Przede wszystkim należy ukończyć kierunkowe studia wyższe. Zaliczymy do nich pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, wychowanie przedszkolne albo edukację wczesnoszkolną.
Wykształcenie to jednak nie wszystko. Niezbędne będą również odpowiednie uwarunkowania psychologiczne. Kandydaci do pracy w żłobku powinni nie tylko wykazywać się ogromną empatią, cierpliwością i nakierowaniem na potrzeby najmłodszych, ale także odpornością psycho-fizyczną. Do swoich obowiązków muszą podchodzić rozsądnie i odpowiedzialnie. Dobry kontakt z dziećmi i umiejętność wzbudzania ich zaufania to kolejne konieczne cechy. Zatem, jeżeli praca z dziećmi to nasze marzenie – warto pomyśleć o odpowiednich studiach lub kursie. Pracy nie powinno zabraknąć!