Gliwice położone są na skraju Aglomeracji Górnośląskiej i wchodzą w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście krzyżują się główne szlaki komunikacyjne, stwarzając tym samym świetne zaplecze techniczno-organizacyjne.
Dogodne położenie miasta sprawia, że właśnie w tym miejscu swój kapitał ulokowało bardzo dużo strategicznych inwestorów. W mieście zarejestrowanych jest ponad 18 tysięcy podmiotów gospodarczych, z czego aż około 270 to spółki z kapitałem zagranicznym. W związku z tym miasto stwarza duże możliwości rozwoju zawodowego.
W jakiej branży najlepiej szukać zatrudnienia?
Na terenie miasta zlokalizowanych jest bardzo dużo firm związanych z nowymi technologiami. Branża IT stale się rozwija, w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wciąż rośnie, a pracodawcy kuszą atrakcyjnym wynagrodzeniem i dodatkowym zapleczem w postaci rozmaitych benefitów pozapłacowych.
W mieście swoje siedziby ulokowało także całkiem sporo firm z branży produkcyjno-przemysłowej, zwłaszcza motoryzacyjnej, dając tym samym zatrudnienie tysiącom osób.
Ile można zarobić w Gliwicach?
Praca w Gliwicach oznacza także całkiem przyzwoite zarobki. Według przeprowadzanych badań w 2015 roku, Gliwice uplasowały się w ścisłej czołówce aglomeracji śląskich z najwyższym średnim wynagrodzeniem. Zgodnie z odpowiedziami respondentów, średnia pensja mieszkańców Gliwic kształtowała się na poziomie 4000 PLN brutto. Co ciekawe, mediana zarobków w całym województwie śląskim wynosiła wówczas 3500 PLN brutto. Gliwiczan wyprzedzili jedynie katowiczanie ze średnimi zarobkami na poziomie 4200 złotych oraz mieszkańcy Tychów, którzy zarabiali niespełna 4050 złotych.