Leżący w północnej części województwa śląskiego, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Siewierz należy do najstarszych grodów w Polsce. Pierwsze wzmianki na jego temat znajdowały się w dokumencie historycznym z 1125 roku, a w 1276 nadano mu już prawa miejskie. Miasto położone jest na powierzchni trzydziestu ośmiu kilometrów kwadratowych i liczy niespełna pięć i pół tysiąca mieszkańców.
Gdzie po pracę w Siewierzu?
Jak większość miast na Górnym Śląsku, Siewierz był miastem typowo przemysłowym, w którym królował przemysł wydobywczy. Po zmianach ustrojowych miasto zmieniło swój charakter, jednak pozostałości działalności związanej z górnictwem przetrwały do dnia dzisiejszego. Po dziś dzień funkcjonują zakłady wydobywające i oferujące kruszywo. Przedsiębiorstwo jest ogromne i oferuje pracę dla wielu specjalistów z dziedziny wydobycia i obróbki kruszywa. Najwięcej stanowisk dotyczy oczywiście pracy fizycznej, ale zatrudnienie znajdą także osoby poszukujące pracy biurowej.
Zatrudnienia można poszukać w handlu, usługach, jednostkach budżetowych. Ciekawym sposobem na własną działalność gospodarczą może okazać się branża turystyczna. Do głównych atrakcji Siewierza niewątpliwie należą ruiny XIV- wiecznego zamku książęcego, będącego później siedzibą biskupów krakowskich.
Ciekawostka kulinarna z Siewierza
Aż siedem siewierskich przysmaków zostało wpisanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę potraw tradycyjnych. Większość z nich wiąże się z gęsiną, a należą do nich: żołądki z gęsi po siewiersku, wątróbki gęsie po siewiersku, siewierska gęś pieczona, smalec gęsi, siewierska kaczka pieczona, żurek siewierski oraz borówka siewierska.