Nazywana jest Perłą Beskidów. Nic w tym dziwnego, bo Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego i w ogóle całego województwa. Położona jest u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), z której wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka i łącząc się z wodami z potoku Malinka, dają początek królowej wszystkich rzek w Polsce – Wiśle.
Administracyjnie Wisła należy do powiatu cieszyńskiego i leży tuż przy samej granicy z Czechami. Choć miasto liczy zaledwie jedenaście tysięcy mieszkańców, zajmuje powierzchnię aż stu dziesięciu kilometrów kwadratowych. Największy procent powierzchni zajmują lasy – ponad siedemdziesiąt procent, użytki rolne stanowią niespełna dziewiętnaście procent, a powierzchnia terenów zabudowanych obejmuje zaledwie dwa i sześć dziesiątych procenta.
Turystyczny charakter Wisły
Wisła jest miejscowością typowo turystyczno-wypoczynkową. Położenie, ukształtowanie terenu, klimat oraz walory krajobrazowe sprawiają, że turyści przyjeżdżają do Wisły zarówno latem, zimą, jak i w pozostałych porach roku. Sezon na wypoczynek trwa tutaj praktycznie na okrągło. Oprócz przepięknych górskich szlaków, rozwiniętej infrastruktury narciarskiej, ciekawych obiektów rekreacyjnych, na turystów czekają także liczne atrakcje architektoniczne. Nie dziwi więc fakt, że większość mieszkańców trudni się branżą turystyczną. Bogata oferta noclegowa, gastronomiczna oraz zaplecze usługowe dają miejsca pracy w Wiśle tysiącom osób.