Przychodzisz do pracy, najpierw wybierasz się na kawę, a później plotkujesz z kolegami? A może pierwsze, co robisz w biurze, to zalogowanie się do mediów społecznościowych? Takie czynniki wpływają niekorzystnie na efektywność. Podobnie jak odkładanie wielu zadań na później, czyli prokrastynacja.
Czemu tak wielu pracowników ma ten problem? Zwykle chcą uniknąć wykonania najmniej przyjemnych lub najtrudniejszych obowiązków (przyczyną może być również strach przed porażką, popełnieniem błędu). Powodem bywa niekiedy brak presji – przełożeni nie naglą z dokończeniem projektu.
Jak wygrać walkę z odkładaniem?
- najpierw musisz określić od czego należy zacząć,
- kluczowe jest planowanie, również tych długoterminowych zadań. Zarządzanie czasem jest bardzo istotne, jeśli chcesz wywiązać się z terminów,
- zadbaj o porządek na swoim stanowisku oraz w papierach i zastanów się nad ewentualnymi konsekwencjami niewykonania obowiązków,
- uświadom sobie, że nie musisz być perfekcjonistą. Czasem to wyidealizowane pomysły mogą hamować nas przed podjęciem działania.
Odkładanie bardzo często dotyczy też szukania nowej pracy w Kaletach. Po przeanalizowaniu sytuacji trzeba w końcu uwierzyć, że być może nie będzie już lepszego momentu na zmiany.