Pod względem inwestycyjnym i gospodarczym, województwo śląskie jest niekwestionowanym liderem w całym kraju. W tym zakresie, plasuje się także na wysokich pozycjach na całym świecie. Według rankingu stref ekonomicznych, przeprowadzonego przez centrum badawcze Financial Times, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zajmuje drugie miejsce w Europie, oraz jedenaste miejsce na całym świecie.
Spośród wszystkich województw Polski, śląskie plasuje się na trzecim miejscu pod względem wielkości Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca (wstępne szacunki za 2015 rok, opublikowane w grudniu 2016 r. przez Główny Urząd Statystyczny). Pod względem udziału tworzenia PKB, województwo zajmuje drugie miejsce generując 12,4 %.
Województwo śląskie jest najważniejszym regionem przemysłowym w całej Polsce. W środkowej części województwa, na czele stoi najsilniej uprzemysłowiony obszar: Górnośląski Ośrodek Przemysłowy, na drugim miejscu, niewiele ustępując GOP-owi, plasuje się Rybnicki Okręg Węglowy. Do tego dochodzą: Częstochowski Okręg Przemysłowy oraz Bielski Okręg Przemysłowy. To wszystko sprawia, że największy odsetek osób pracujących w tym województwie, zatrudnionych jest w przemyśle.
Dobra komunikacja z ogólnoeuropejską siecią transportową sprawia, że w regionie realizowane są liczne inwestycje krajowe oraz zagraniczne, oferujące setki miejsc pracy dla lokalnej społeczności. Na obszarze województwa krzyżują się jedne z najważniejszych transeuropejskich szlaków transportowych: Berlin-Drezno-Zgorzelec-Wrocław-Katowice-Kraków-Lwów, oraz Gdańsk-Katowice-Żylina. W promieniu zaledwie sześciuset kilometrów od Katowic, znajduje się aż sześć europejskich stolic z naszą włącznie tj. Warszawa, Praga, Bratysława, Wiedeń, Budapeszt i Berlin. Euroterminal w Sławkowie zapewnia dogodny dostęp do rynków Azji, a lotnisko w Pyrzowicach zajmuje miejsce lidera w ruchu cargo w Polsce wśród lotnisk regionalnych.