Zabrze jest jednym z wielu miast województwa śląskiego, które na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat musiało poradzić sobie ze skutkami restrukturyzacji gospodarczej. Ciężkie były zwłaszcza początki, tuż po zamknięciu kopalni, generującej większość miejsc pracy. Miasta śląskie, w tym Zabrze, podjęły jednak działania, zmierzające do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej. Sukcesywny rozwój stał się możliwy zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i zyskaniu możliwości korzystania z funduszy unijnych.
Obecnie rozwój zabrzańskiego rynku pracy specjaliści określają, jako stabilny – nawet pomimo ostatniego wzrostu bezrobocia. Pod koniec zeszłego roku wyniosło ono 6.6% i choć jest to zdecydowanie więcej niż w Katowicach, Gliwicach, Chorzowie czy Rudzie Śląskiej, to i tak współczynnik ten wciąż pozostaje niższy niż średnia krajowa, zatem jest się z czego cieszyć. Poza tym, praca w Zabrzu jest – zwłaszcza dla specjalistów.
Pracodawcy z Zabrza narzekają na braki kadrowe w branżach elektroniki, automatyki oraz robotyki. Brakuje informatyków, programistów, administratorów IT, a także testerów, grafików komputerowych czy operatorów sieci teleinformatycznej. Duże zapotrzebowanie na pracowników występuje także w szeroko pojętej branży transportowej – potrzeba kierowców, mechaników oraz blacharzy i lakierników samochodowych. Problemów ze znalezieniem pracy w Zabrzu nie będą również mieli betoniarze, zbrojarze, kucharze oraz kosmetyczki i fryzjerzy.
Natomiast dla pracodawców, mających kłopoty ze znalezieniem pracowników, PUP w Zabrzu oferuje usługę pośrednictwa pracy i pomoc w rozwoju zawodowym pracowników.