Przepięknie położone w rozległej dolinie rzeki Mała Panew, Kalety nazywane są „Leśnym Zakątkiem Śląska”. Nic dziwnego, bo na powierzchni 76 km², aż 85 procent przestrzeni miasta zajmują tereny leśne. Tym samym Kalety stanowią wspaniałe miejsce do wypoczynku, zamieszkania, jak również pracy.
Rynek pracy kiedyś i dziś
Co prawda w mieście na chwilę obecną nie ma większych zakładów przemysłowych. Niegdyś osada słynęła z hutniczej tradycji kultywowanej aż do XIX wieku. Potem, praktycznie przez cały wiek XX, Kalety najbardziej były znane z Fabryki Celulozy i Papieru, która zresztą funkcjonowała do 1994 roku.
Obecnie lokalną gospodarkę napędzają małe, rodzinne firmy. Mieszkańcy chętnie zajmują się branżą turystyczną, handlową i usługową. Pracy można szukać także w szkolnictwie i ośrodkach opieki zdrowotnej. Ci, którzy myślą o wyższych zarobkach i robieniu kariery zawodowej w większych firmach, decydują się na dojazd do pracy do pobliskich aglomeracji miejskich. W odległości pomiędzy 10-25 km od Kalet znajdują się takie miasta jak: Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry, Lubliniec, Koziegłowy, Piekary Śląskie, Bytom, Blachownia.
Sport i rekreacja
Kalety przyciągają wielu turystów, ze względu na swoje „leśne” położenie. Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni mogą korzystać z wielu wytyczonych szlaków rowerowych, ścieżek do joggingu i nordic-walkingu. Do tradycji Kalet należy regularne organizowanie rajdów rowerowych oraz imprez biegowych. Miasto zadbało także o swój stadion miejski, który wyremontowano i usprawniono jego infrastrukturę.