Rybnik jest jednym z dziewiętnastu miast na prawach powiatu w województwie śląskim. Położony jest na Płaskowyżu Rybnickim wchodzącym w obszar Wyżyny Śląskiej. Pod względem geologicznym miasto leży w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, stad też jest największym ośrodkiem centralnym Rybnickiego Okręgu Węglowego, jak również całej aglomeracji rybnickiej.
Gospodarczy charakter Rybnika
Z uwagi na swoje położenie, Rybnik jest miastem typowo przemysłowym. Na terenie miasta działają dwie kopalnie węgla kamiennego, uznany na rynku producent maszyn i urządzeń górniczych oraz duża elektrownia cieplna. W sumie zarejestrowanych podmiotów gospodarczych jest około trzynastu tysięcy. Dzięki temu mieszkańcy Rybnika mają zatrudnienie, a rynek pracy jest bardzo chłonny.
Gdzie w Rybniku najlepiej szukać pracy?
Oferty pracy w Rybniku dotyczą przede wszystkim branży przemysłowej. Aczkolwiek w sektorze handlu i usług, wolnych wakatów jest także bardzo dużo. Na terenie miasta znajdują się dwie galerie handlowo-rozrywkowe, kilka sklepów wielkopowierzchniowych, kilkanaście supermarketów i dyskontów. Do tego wszystkiego oczywiście masa małych sklepików i punktów usługowych.
Pracy można poszukać także w szkolnictwie. W Rybniku znajduje się kilkadziesiąt publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Ponadto swoje filie mają tu Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Politechnika Śląska.
Dla poszukujących pracy w branży turystycznej także coś się znajdzie. Do głównych atrakcji dla turystów należą: Zalew Rybnicki, Stare Miasto i liczne tereny zielone przeplecione szlakami turystycznymi. Wiadomo, że turystów trzeba obsłużyć, zapewnić im bazę noclegową i gastronomiczną. W związku z tym na rybniczan czekają miejsca pracy w turystyce.