Większość osób uważa, że praca fizyczna jest gorsza od pracy umysłowej. Takie przekonanie wzięło się zapewne stąd, że pracę fizyczną podejmują zazwyczaj osoby mniej wykształcone, postrzegane przez społeczeństwo jako takie, które w nieco gorszy sposób radzą sobie na rynku pracy. Wbrew pozorom wcale tak nie jest.
Pracownicy fizyczni potrzebni są wszędzie, a ich praca jest bardzo cenna. Są tak samo wartościowymi pracownikami, jak Ci pracujący za biurkiem. Paradoksalnie pracownicy fizyczni są w stanie zarobić całkiem duże pieniądze, a przy tym mieć ogromną satysfakcję z pracy. Poza tym aktywność fizyczna, wpisana w charakter ich pracy, ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Pod warunkiem oczywiście, że jest wykonywana w odpowiedni sposób i z zachowaniem zasad BHP.
Siedzący tryb pracy wiąże się z szeregiem chorób cywilizacyjnych, takich jak np. otyłość, cukrzyca, problemy z układem krążenia itp. O ile osoby pracująca za biurkiem, które po godzinach stawiają na aktywność fizyczną, są mniej narażone na tego typu dolegliwości, o tyle osoby stroniące od sportu i prowadzące siedzący tryb życia, prędzej czy później odczują zdrowotnie negatywne skutki pracy biurowej. Pracownicy fizyczni dużo rzadziej zapadają także na wszelkiego rodzaju schorzenia psychiczne i pomimo zmęczenia fizycznego, mają dużo lepszy nastrój.