Szukanie pracy w województwie śląskim warto rozpocząć od rzetelnej oceny swoich szans na tutejszym rynku zatrudnienia. Co prawda bezrobocie w tym regionie należy do najniższych w kraju, niemniej oczywistym jest, że praca nie jest równie łatwo dostępna we wszystkich rozwijanych tutaj branżach. A zatem osoby wykonujący jakie zawody mogą spodziewać się znalezienia licznych ofert typu: praca śląskie? Cennych wskazówek w tym zakresie dostarcza ogólnopolskie badanie Barometr zawodów. Są już dostępne jego wyniki dla roku 2023 – warto się z nimi zapoznać!
Barometr zawodów 2023
Barometr zawodów to prognoza zapotrzebowania kadrowego, wykonywana z inicjatywy resortu pracy w każdym województwie i powiecie, a także w skali ogólnokrajowej. Do jej przygotowania wykorzystuje się dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny, a także powiatowe urzędy pracy. Barometr dzieli profesje na kilka kategorii.
Jeśli reprezentujesz zawód znajdujący się w kategorii…
- Deficyt poszukujących pracy – to jesteś przedstawicielem zawodu deficytowego. Oznacza to, że osób z Twoimi kwalifikacjami – zgodnie z prognozą – na lokalnym rynku pracy będzie prawdopodobnie mniej niż dostępnych ogłoszeń o pracę. Możesz spodziewać się więc łatwości w znalezieniu pracy, małej konkurencji w czasie rekrutacji oraz szerokich możliwości negocjowania warunków zatrudnienia. Pracodawcy mogą o Ciebie konkurować – jesteś w korzystnej sytuacji!
- Równowaga popytu i podaży – liczba ofert kierowanych do osób z Twoimi kwalifikacjami jest mniej więcej taka sama jak liczba chętnych do pracy. Oznacza to, że konkurencja podczas naboru nie powinna być zbyt duża, ale warto poczynić kroki, by podnieść swoje notowania na rynku i zwiększyć swoją przewagę nad innymi kandydatami!
- Nadwyżka poszukujących pracy – jesteś przedstawicielem zawodu nadwyżkowego. Niestety, osób rozglądających się za zatrudnieniem, posiadających podobne do Ciebie kwalifikacje, jest prawdopodobnie sporo. Drugą możliwością jest przesycenie rynku – nowe posady na interesujące Cię stanowisko nie powstają. Trzecia opcja – co prawda na rynku są ogłoszenia o pracę, na które mógłbyś aplikować, jednak oferowane warunki zatrudnienia są wysoce niesatysfakcjonujące. Finał jest taki sam – spodziewaj się trudności w czasie znalezienia posady. Dla wielu osób wykonujących zawody nadwyżkowe dobrym pomysłem może być poszerzenie kwalifikacji i poszukanie pracy w pokrewnej dziedzinie, rozejrzenie się za pracą w innej miejscowości bądź za pracą zdalną.
Śląskie: praca od zaraz – w jakich zawodach?
Dobra wiadomość jest taka, że w eksperci rynku pracy, przygotowujący badanie, nie wskazali w 2023 r. żadnego zawodu nadwyżkowego w województwie śląskim. Większość profesji znajduje się w równowadze popytu i podaży. Szukający pracy na Śląsku czy w Zagłębiu powinni zwrócić uwagę na listę profesji deficytowych. Poniżej pełna lista.
Budownictwo:
- brukarz, cieśla / stolarz budowlany, dekarz / blacharz budowlany, murarz / tynkarz, monter instalacji budowlanych, pracownik robót wykończeniowych, robotnik budowlany.
Transport i magazynowanie:
- kierowca autobusu, kierowca samochodu ciężarowego, magazynier.
Przemysł:
- elektryk / elektromechanik / elektromonter, mechanik samochodowy, ślusarz, spawacz.
Finanse:
- samodzielny księgowy, pracownik ds. rachunkowości i księgowości.
Usługi medyczno-opiekuńcze:
- lekarz, pielęgniarka / położna, psycholog / psychoterapeuta, opiekun osoby starszej lub z niepełnosprawnością.
Edukacja:
- nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciel przedmiotów zawodowych, nauczyciel praktycznej nauki zawodu.
Inne branże:
- kucharz, pracownik służb mundurowych.