Rynek pracy w Częstochowie

CzęstochowaStopa bezrobocia w Częstochowie z końcem kwietnia 2019 roku wyniosła 3,5%. To znakomity wynik, zwłaszcza że statystyka dla kraju waha się w graniach 5,6%. Z drugiej strony, można zaobserwować, że sytuacja jest gorsza na terenie okolicznych gmin, ponieważ dla całego powiatu odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 7%.

Na kogo czekają oferty pracy w Częstochowie?

Występuje duże zapotrzebowanie na rzemieślników, w tym m.in. dekarzy, elektryków, krawców, betoniarzy, monterów, tynkarzy czy ślusarzy. Poza sektorem budowlanym i spożywczym zatrudnia również branża transportowa i logistyczna. Tu brakuje kierowców autobusów i ciężarówek, magazynierów, kurierów, a także listonoszy.
Wakaty czekają w służbie zdrowia. Tu mogą aplikować pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i lekarze. Pracę znajdą bez trudu również opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.

Gwarancję zatrudnienia w Częstochowie mają również pracownicy służb mundurowych, specjaliści do spraw rachunkowości, projektanci stron internetowych, psychoterapeuci, projektanci wzornictwa przemysłowego oraz windykatorzy. Etaty znajdą się także dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Prognozuje się, że trudności ze znalezieniem etatów nie dotkną również handlowców, agentów ubezpieczeniowych oraz sprzedawców.

Pracy może z kolei zabraknąć dla absolwentów kierunków humanistycznych, takich jak filozofia, historia czy politologia. W trudnej sytuacji pozostaną specjaliści administracji publicznej, inżynierowie środowiska oraz ekonomiści.

About

Your email will not be published. Name and Email fields are required.