To tętniące życiem, przygraniczne miasto, malowniczo położone u podnóża Beskidu Śląskiego jest bardzo ciekawym punktem na mapie całego Górnego Śląska. Miasto przedzielone rzeką Olzą, prawobrzeżna część należy do Polski, natomiast lewobrzeżna strona miasta należąca do Czech nosi nazwę Czeskiego Cieszyna.
Trochę historii wplecionej w turystykę
Cieszyn przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Zwłaszcza nasi południowi sąsiedzi, którzy mieszkają po drugiej stronie Olzy, chętnie przyjeżdżają do nas na wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne. Dużą popularnością cieszy się „Kino na granicy”, czyli przegląd filmów polskich, czeskich i słowackich. W historię miasta wpisało się także „Święto Trzech Braci”. Jak głosi legenda, miasto założyli w 810 roku trzej bracia: Bolko, Leszko i Cieszko – synowie czeskiego księcia Lecha, którzy po długiej rozłące spotkali się właśnie w tym miejscu i z wielkiej radości założyli gród o nazwie Cieszyn.
Co warto zwiedzić w Cieszynie?
Przede wszystkim Górę Zamkową z XI-wieczną rotundą św. Mikołaja, XIV-wieczną Wieżą Piastowską i Pałacem Habsburgów z XIX wieku. Poza tym moim zdaniem warto zobaczyć:
- Kościół św. Marii Magdaleny
- Rynek w Cieszynie
- Klasztor Ojców Bonifratów
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego
- Studnię Trzech Braci
- Bracki Browar Zamkowy
Turystyczny rynek pracy
Z uwagi na dużą liczbę turystów odwiedzających Cieszyn, w mieście prężnie rozwija się zaplecze gastronomiczno-hotelowe oraz punkty rekreacyjne. W związku z tym, do pracy chętnie poszukiwani są kucharze, kelnerzy/kelnerki, pokojówki oraz osoby związane z branżą turystyczną. W Cieszynie chętnie zatrudniani są studenci do pracy wakacyjnej.