Sytuacja na świętochłowickim rynku pracy nie jest zła. Bezrobocie wynosi 8.9%, co w porównaniu do innych miast województwa śląskiego jest wynikiem zadowalającym. Co więcej, w zeszłym roku w Urzędzie Pracy zarejestrowało się niewiele ponad tysiąc osób, co plasuje Świętochłowice na liście miast z najmniejszym wskaźnikiem. Niemniej, walka z bezrobociem i zapobieganie jego negatywnym następstwom to wciąż jedno z podstawowych zadań władz urzędu. Wynika to między innymi z faktu, że Świętochłowice są jednym z miast, którym grozi bardzo wyraźna depopulacja.
Liczba ludności w przeciągu najbliższych trzydziestu lat może zmniejszyć się nawet o połowę. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są masowe migracje osób młodych do większych miast, oferujących lepsze warunki bytowe. Toteż zwalczanie zjawiska bezrobocia i tym samym przyczynianie się do jakościowej poprawy warunków życia społecznego, może ten proces zneutralizować.
PUP w Świętochłowicach bardzo aktywnie działa w tym kierunku, podejmując działania aktywizacyjne oraz inicjatywy badawcze. Inicjowanie kontaktów z lokalnymi pracodawcami, efektywne korzystanie z pomocy unijnych oraz Funduszu Pracy i ich promowanie wśród mieszkańców, akcje informacyjne, a także wspieranie zatrudnienia subsydiowanego, to tylko niektóre z podjętych działań. Najliczniejszą grupą wśród zarejestrowanych bezrobotnych stanowią osoby w wieku 25-34 lat, dlatego wiele projektów było nakierowanych na osoby młode, by umożliwić im start zawodowy i zaaklimatyzowanie na rynku pracy.
Najbardziej popularną formą pomocy były zatem staże, z których w zeszłym roku skorzystało aż 220 osób oraz refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę z racji na zatrudnienie osoby bezrobotnej – w ten sposób pracę znalazło 35 osób. Oferowano również bony na zasiedlenie, szkolenia oraz dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej.