Odrobina historii, czyli kiedy Czeladź została założona i skąd wzięła się nazwa miasta?
Początki Czeladzi sięgają aż średniowiecza, jak podają źródła historyczne, w 1228 roku została założona osada, a już w 1262 roku nadano jej prawa miejskie. Według głoszonej legendy nazwa miasteczka pochodzi od służby tzw. czeladzi, która to miała na rozkaz króla Kazimierza Odnowiciela strzelać do pasących się na terenie ówczesnego miasta jeleni i saren. Jako że ówczesny jeszcze królewicz mówił nieco sfrancuziałym językiem, wypowiadając słowa „strzelać!, strzelać!”, służba usłyszała „czeladź strzelać!”.
Czeladź dawniej i dziś, kilka słów na temat rynku pracy
Na początku Czeladź miała charakter typowo rzemieślniczo-rolniczy. W latach 1860-1880 miasto zaczęło się mocno rozwijać i zmieniać, kiedy zawitał tutaj przemysł wydobywczy. Górnictwo było głównym motorem napędowym gospodarki. Kopalnie węgla zapoczątkowały także powstawanie kolejnych mniejszych i większych zakładów przemysłowych. Zapotrzebowanie na pracowników rosło, w związku z tym do miasta napływało coraz to więcej ludności, a jakość życia ulegała znacznej poprawie.
Na chwilę obecną na czeladzkim rynku pracy, funkcjonują liczne mniejsze i większe przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej, przemysłowej i usługowej. W Czeladzi swój kapitał inwestują także duże centra logistyczne, zapewniając coraz to nowe miejsca pracy. Zatrudnienia poszukać także można w dziedzinie hotelarstwa, na terenie miasta znajdują się cztery duże hotele.