Tarnowskie Góry to miejscowość położona w południowej Polsce, o której bardzo głośno zrobiło się w połowie zeszłego roku. Mianowicie, w lipcu 2017 roku w Krakowie zabytki Tarnowskich Gór wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to o tyle istotny fakt, że to pierwszy taki wpis, dotyczący województwa śląskiego. System zagospodarowania wód podziemnych i pozostałości dawnych kopalń, a także bezpośrednio z nimi związany krajobraz kulturowy, okazały się wartością na skalę światową.
Takie wyróżnienie pociąga za sobą konieczność przygotowania się na zdecydowanie większy niż dotychczas napływ turystów. Już w zeszłym roku ilość turystów, odwiedzających Tarnowskie Góry, okazała się rekordowa, a to dopiero początek! Do podziwiania jest aż 28 obiektów, w tym najbardziej znane: Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.
Tak duże zainteresowanie turystów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, zainicjowało potrzebę utworzenia lokalnej organizacji turystycznej. Jej zadaniem byłaby kompleksowa i w pełni profesjonalna obsługa ruchu turystycznego. Na tej fali został zorganizowany trzymiesięczny kurs na przewodników. Brało w nim udział około 70 osób, które w połowie stycznia przystąpiły do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Musiały wykazać się wiedzą m.in. z historii, geologii czy przepisów BHP.
Zdobycie certyfikatu przewodnika nie jest jednak łatwe… musi on wykazać się nie tylko wiedzą i kreatywnością – wymagane (i sprawdzane) jest również… poczucie humoru! Niemniej, warto zainteresować się możliwościami zarobkowymi w branży turystycznej w Tarnowskich Górach. Z pewnością właśnie zaczyna się złoty okres tego miasta pod względem zainteresowania zwiedzających. A jak podkreślają władze miasta – sprawna organizacja ruchu turystycznego nie będzie możliwa bez prywatnych inicjatyw.