Liczące blisko 35 tysięcy mieszkańców Czechowice-Dziedzice, głównie kojarzone są z ośrodkiem przemysłowym. Zapewne z uwagi na znajdujące się tam zakłady wydobywcze, produkcyjne, a nawet całkiem sporej wielkości rafinerię ropy naftowej. Jednakże gmina ma do zaoferowania także bogatą paletę walorów krajobrazowych i przyrodniczych, chociażby „Dolinę Górnej Wisły” oraz rezerwat „Rotuz”. Niewątpliwie jest to miejsce przyjazne zarówno dla osób poszukujących ofert pracy, jak i szukających wytchnienia na łonie natury.
Struktura zatrudnienia oraz migracja zarobkowa
Ponad 62 procent czechowiczan jest w wieku produkcyjnym. Najwięcej aktywnych zawodowo mieszkańców, ponad 40 procent pracuje w sektorze przemysłowym i budowlanym. 20 procent populacji zajmuje się rolnictwem, nic dziwnego, bo niespełna połowę obszaru całej gminy zajmują tereny rolnicze.
Wielu mieszkańców decyduje się na dojazd do pracy do większego miasta, idąc tokiem myślenia: „większe miasto, lepsze możliwości i wyższe zarobki”. Z Czechowic do Bielska-Białej, w którym bezrobocie plasuje się na jednym z najniższych poziomów województwa śląskiego, jest zaledwie 10 km. Z kolei w drugą stronę, bardzo duży odsetek zatrudnionych w Czechowicach-Dziedzicach, jest spoza tego miasta. Być może spowodowane to jest całkiem przyzwoitymi warunkami pracy oraz rosnącym z roku na rok wynagrodzeniem. Na chwilę obecną przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto kształtuje się na poziomie 3600 złotych. Oczywiście, w porównaniu z przeciętnymi pensjami dla całego województwa śląskiego, jest to o sześćset złotych mniej. Jednakże dla wielu mieszkańców pobliskich wiosek i miasteczek, przychody na takim poziomie równają się często ze szczytem ich marzeń.